محل خواب سگ

محل خواب


محل خواب سگ دارای اهمیت بسیاری است.

F2.htm29


1- پس از ورود سگ به خانه، باید هرچه زود تر حیوان را با محل خواب او آشنا ساخته و به او تفهیم کنید که محل مورد نظر جهت خواب او در نظر گرفته شده است.


2- هرگز به سگتان اجازه ندهید که حتی در زمان ورود به منزل نیز در تخت خواب یا کاناپه شما بخوابد.


3- بهترین روش برای آموزش محل خواب این است که سگ را در شب اول در اتاقی قرار دهید که به جز تخت خواب او، گرینه دیگری برای راحت خوابیدن وجود ندارد.


4- توله های جوان ممکن است برای مادر و خواهر و برادرهای خود ابراز دلتنگی کنند و تا صبح نخوابیده و به سر و صدا بپردازند. یک راه بسیار مفید برای رفع این مشکل، قرار دادن یک کیسه آب گرم و یک ساعت صدا دار (تیک تاک کننده) در کنار محل خواب اوست. معمولا این روش مشکل را رفع می کند. البته باید اطمینان حاصل کرد که احتمال نشت و یا سوراخ شدن کیسه آب گرم به دلیل گازگرفتن سگ وجود ندارد.

F2.htm30

 


5- از دیدگاه صاحبان سگ، جای خواب ایده آل جایی است که قابلیت شستشو داشته باشد. جای خواب های پلاستیکی از این نظر بسیار مناسب اند اما باید از وجود سطحی نرم برای استراحت و آسایش حیوان اطمینان کسب نمود.


6- جای خواب های دامپزشکی ایده آل ترین جای خواب ها محسوب می شوند. این جای خواب ها که در اندازه های گوناگون موجود می باشند، از خز سنتتیک درست شده اند و قابل شستشو در ماشین لباسشویی می باشند، در برابر رطوبت بسیار مقاوم اند.

F2.htm31

7- استفاده از قفس های قابل حمل به عنوان جای خواب مزایای بسیاری را به همراه دارد و علاوه بر ارائه جای خوابی مناسب، می تواند در مواقع خاص به عنوان مهار کننده حیوان مورد استفاده قرار گیرد.

F2.htm32


8- استفاده از قفس های تاشو برای مسافرت بسیار ایده آل اند.


9- همواره باید محل خواب حیوان شسته شود تا عاری از بوی ناخوشایند گردد. از آنجایی که پس از شستشوی جای خواب ممکن است خشک شدن آن مدتی طول بکشد، همیشه توصیه می شود که از دو جای خواب استفاده شود.


10- بالشت های پر شده از گرانول های پولیستیرن (polystyrene) نیز مناسب اند اما از نظر شستشو قابل مقایسه با جای خواب های دامپزشکی نیستند.


11- استفاده از پتو های موجود در خانه نیز ممکن است اما شاید شستن این پتو ها اندکی مشکل و خشک شدنشان کمی طولانی باشد.


12- آشپزخانه و یا یک اتاق گرم بهترین محل برای خوابیدن سگ است. سگ ها به محل گرم برای خوابیدن علاقمندند و از طرفی معمولا کف آشپزخانه ها عایق است و ریختن آب یا ادرار توسط توله های تازه وارد مشکل چندانی ایجاد نمی کند.


13- در صورت استقرار محل خواب حیوان در خارج از خانه، از گرما و عایق بودن لانه اطمینان کامل کسب کنید.

F2.htm33

 

 

14- اگر از سگ خود در زمین های باز نگهداری می کنید، توری کشی محوطه امری الزامی است. تقریبا کلیه سگ ها (از هر نژادی) در حد و اندازه خود قادر به پرش و عبور از توری های کوتاه هستند. ارتفاع تقریبی توری برای جلوگری از بیرون رفتن سگ ها یک متر است. البته برخی از سگ های کوچک (مثلا Jack Russell Terrier) و کلا  تریرهای کوچک قادرند از توری های تا ارتفاع دو متر نیز عبور کنند، اما با توجه به منظره نامناسب توری با ارتفاع بلند، میانگین توری برای ممانعت از عبور سگ ها یک و نیم متر در نظر گرفته می شود.

F2.htm34

 

 

15- برخی از سگ ها به جای پریدن از توری، از طریق ایجاد چاله در کف، مسیری برای عبور پیدا می کنند، بنابراین ایجاد یک بستر غیر قابل نفوذ در کف محوطه نیز الزامی است.

F2.htm35

16- بهترین روش برای رفع احتمال فرار، مسدود کردن دید حیوان به بیرون از محوطه است.

F2.htm36

 


17- علیرغم کلیه اقدامات، همواره امکان فرار سگ و یا گم شدن او به دنبال کنجکاوی ذاتی اش محتمل است. برای حل این مشکل استفاده از پلاک های شناسایی، میکروچیپ و یا دیگر روش های شناسایی حیوان بسیار ضروری است.

F2.htm37

 

 

 

بازگشت